V Japonsku se s rozšiřováním využívání obnovitelných zdrojů energie v celé zemi stále častěji objevují požadavky energetických společností na snížení výkonu, aby se vyrovnala nabídka a poptávka po elektřině. To, podobně jako v jiných zemích, vede k nevyužívání plného výrobního potenciálu obnovitelných zdrojů. Řešením mají být bateriová úložiště.
Japonsko, které je chudé na domácí fosilní zdroje, ale zároveň je čtvrtým největším spotřebitelem elektřiny na světě, rozšiřuje obnovitelné zdroje energie, aby splnilo cíle dekarbonizace a zvýšilo energetickou bezpečnost. Očekává se, že využití baterií poroste, aby se vyrovnaly nestálé dodávky solární a větrné energie.
Společnost Eku Energy, kterou společně vlastní Macquarie Group, zelený investiční fond a kanadský penzijní fond British Columbia Investment Management, v dubnu oznámila svůj první projekt v Japonsku, jehož cílem je vybudovat bateriový systém pro skladování energie o parametrech 30 MW/120 MWh v prefektuře Mijazaki na jižním ostrově Kjúšú.
Společnost Eku Energy se dohodla na dvacetileté smlouvě o odběru pro nejnovější projekt se společností Tokyo Gas.
Výstavba má být zahájena ještě letos. V provozu bude zařízení od července 2026. Úložiště má být schopné po dobu čtyř hodin skladovat dostatek elektřiny pro napájení přibližně 63 000 domácností.
“Naším cílem je do roku 2028 celosvětově rozšířit kapacitu našich bateriových systémů pro ukládání energie na 9 GWh, oproti současným přibližně 1,3 GWh, které jsou již v provozu nebo jejichž výstavba byla oznámena,” řekl minulý týden agentuře Reuters Kentaro Ono, generální ředitel společnosti Eku Energy Japan.
Akumulátorová úložiště se ve světě rychle rozšiřují, v čele s Čínou a Spojenými státy. V Japonsku, které zatím zaostává, se očekává růst díky vládní podpoře a institucionálním změnám, jako je rozvoj trhu pro přizpůsobení nabídky a poptávky po elektřině.
Zdroj: oenergetice.cz