Během víkendových voleb do Evropského parlamentu se v Dolní Lutyně konalo referendum o stavbě obří továrny na výrobu baterií. Projektu obyvatelé vystavili v referendu „stopku“. Zástupci obecního úřadu mají realizaci projektu bránit podáváním připomínek.
Jednoznačný výsledek referenda
V Dolní Lutyni na Karvinsku se má postavit nová gigafactory na baterie za 200 miliard korun na 280 hektarech zemědělské půdy. Projekt v březnu schválila vláda. Podle zástupce českého státu za projektem stojí tajný zahraniční investor. Podle informací mezi místními a v médiích má jít o jihokorejský Samsung.
Proti výstavbě gigatovárny se vyjadřují místní občané obce Dolní Lutyně. V referendu, které proběhlo o víkednu, mohlo hlasovat 3600 oprávněných voličů, svůj názor vyjádřilo 2472 z nich. Proti továrně bylo 2176 hlasujících.
Vedení obce Dolní Lutyně velmi potěšilo, že byla u referenda tak vysoká účast.
„Nyní tak známe názor lidí v obci a máme silný mandát, jak se projektu bránit. Zda se to podaří, se teprve uvidí. Před námi je náročná cesta. Nyní se zaměříme na to, abychom zabránili změně územního plánu Moravskoslezského kraje pro výstavbu gigafactory v naší obci,“ komentoval výsledek referenda starosta obce. Pavel Buzek (STAN).
Podle něj je nyní nejdůležitější řádně navrhované území prozkoumat. „Jsou tady velké problémy. Jde o zátopovou oblast v blízkosti Polska a území je v blízkosti chráněné ptačí oblasti a zóny Natura 2000,“ připomněl Buzek. Důležitá tedy bude studie vlivu na životní prostředí EIA.
Další jednání
Při sněmovních interpelacích v polovině dubna ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že „i nesouhlasné referendum s realizací projektu nemůže přípravu nijak zastavit, ale pouze zpomalit“. Výsledek referenda ale prý respektuje a ocenil, že otázka z hlasování nezablokuje další jednání.
„Referendum prostě potvrdilo, že se musíme ještě více zaměřit na to, abychom společně našli vhodná kompenzační opatření, která minimalizují negativní dopady projektu,“ plánuje Síkela.
Podnikatelský park Dolní Lutyně by se mohl nově dostat mezi rozvojové lokality v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Parlament to schválil pozměňovacím návrhem v novele o vyšší ochraně nejkvalitnější půdy. Předloha čeká na stanovisko prezidenta Petra Pavla.
Předseda Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj upozorňuje, že pokud Karvinsko této příležitosti nevyužije, zahodí obrovskou příležitost. A nemá pak právo žádat stát o další zvláštní podporu.
Podle Rafaje v regionu nikdo nepochybuje, že Karvinsko nutně potřebuje změnu. Stát teď přichází s konkrétní investicí, paradoxně se ale ozývají některé skupiny, že tuto investici nechtějí.
„Jestli chceme jít kupředu, nemůžeme pořád jenom říkat: „Státe, posílej nám peníze, ale my tady žádné změny nechceme,“ zdůraznil nedávno Rafaj v rozhovoru pro Český rozhlas.