D ne 19. září se uskutečnilo pravidelné francouzskoněmecké setkání ministrů hospodářství a financí. Zástupci obou zemí potvrdili záměr i nadále v rámci úsilí o udržitelný růst v Evropě postupovat koordinovaně.
Pro obě členské země EU je prioritou boj proti klimatickým změnám. Ve společném prohlášení konkrétně vyjádřily odhodlání dále pokročit v oblasti udržitelného financování, a to zejména v souvislosti se zveřejňováním nefinančních informací a podpořily transformaci Evropské investiční banky na Evropskou klimatickou banku.
Zároveň Francie i Německo podporují možná opatření, která by zabránila efektu carbon leakage, a to včetně možnosti zavést na hranicích uhlíkovou daň. Opatření, jehož cílem je srovnat konkurenční podmínky evropských průmyslových výrobců s výrobci ze států bez legislativy ohledně emisních povolenek, zařadila mezi své deklarované priority nově navržená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Také Evropský parlament vytvoření takového finančního mechanismu na hranicích podpořil, a to v souvislosti s návrhem víceletého finančního rámce na období 2021 až 2027. Europoslanci navrhují přidat opatření na seznam nových vlastních zdrojů.
Obě země v prohlášení také připomněly spolupráci v rámci Evropské bateriové aliance a plánovanou pilotní výrobu baterií pro elektromobily v NouvelleAquitaine (Francie). Výroba baterií by pak měla být zahájena ve Francii v roce 2022 a v Německu v roce 2024. V této souvislosti Francie a Německo společně s Polskem vyzývají Evropskou komisi, aby revidovala pravidla EU pro hospodářskou soutěž, a to s cílem čelit rostoucí asijské konkurenci, přičemž apelují na ostatní členské státy, aby se k této iniciativě připojily. Více o iniciativě viz únorový bulletin Energetika v EU.
Zdroj: Bulletin Energetika > EU