Německo v červenci převezme od Chorvatska rotující předsednictví v Radě. Původní ambiciózní agenda německého předsednictví, která zahrnovala řešení otázek spojených s brexitem, ochranou klimatu, průmyslovou strategií EU, migrací či nastavením právních vztahů s Čínou, se bude muset v důsledku pandemie zaměřit na řešení těch nejpalčivějších problémů.

Podle německého velvyslance při EU Michaela Clausse bude třeba úsilí zaměřit na krizový management, schopnost evropských institucí jednat, oživení ekonomiky a případně na „udržení integrace EU jako takové“. V druhé polovině letošního roku bude vrcholit jednání o víceletém finančním rámci EU na období 2021 až 2027. Německý ministr zahraničí Heiko Maas v této souvislosti prohlásil, že příští rozpočet EU musí být „revitalizačním programem“, který podpoří výzkum, ochranu klimatu, technologickou suverenitu a oblast zdravotnictví i sociální ochrany. Stejně tak zdůraznil, že finanční pomoc EU by měla být důsledně spojována s dodržováním právního státu.

Nezbytné změny v návrhu víceletého finančního rámce také avizovali jak předseda Evropské rady Michel, tak předsedkyně Komise Leyenová, podle které je nyní nutné podpořit především investice a reformy v členských státech EU a v rámci koheze uplatnit solidaritu, přičemž priority zelené agendy se nemění.

 

Zdroj: Bulletin Energetika v EU 04_2020