Zájem o stabilizaci dodávek elektřiny s využitím velkokapacitních úložišť energie roste. Během loňského roku v Evropě přibyla nová úložiště o výkonu 4500 MW a očekávání je takové, že letos to bude minimálně 6000 MW nového výkonu. Zprávu přinesl odborný web Energy Storage News s odvoláním na získaná data od analytických firem LCP Delta a Aurora Energy Research.
Podle odhadu firmy Aurora Energy Research bude tvořit pětici nejatraktivnějších trhů pro bateriová úložiště Německo, Velká Británie, Řecko, Irsko a Itálie. „Baterie představují atraktivní investiční příležitost v evropském energetickém sektoru. Nové projekty jsou ohlašovány téměř denně, protože se investoři snaží vydělat na potřebě skladování během přechodu k zelené energii,“ uvedl Ryan Alexander, vedoucí výzkumu evropských energetických trhů v Aurora Energy Research.
Dva roky zpoždění
Ukládaní energie do baterií se v poslední době těší rostoucímu zájmu Evropské komise. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová označila skladování energie za zásadní pro dekarbonizaci ekonomiky. Ještě letos chce Komise přijít s návrhy, která mají pomoci ještě víc nastartovat trh skladování energie v zemích EU.
Tady je nutné dodat, že Česká republika v této oblasti silně zaostává. Česká republika je dnes více než dva roky v prodlení, co se týká v implementaci evropských směrnic upravujících oblast akumulace energie a flexibility. Za nepřevzetí evropské legislativy přitom Česku hrozí až miliardové pokuty, jak na konci března upozornil výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie Aku-Bat CZ Jan Fousek. Očekávaná novela energetického zákona „Lex OZE 3“ zatím ani není hotova.
Ale teď zpátky ke statistikám. Výše zmíněný odhad se týká všech bateriových úložišť, včetně těch menších v domácnostech a firmách. Loňský přírůstek velkých bateriových úložišť určených ke stabilizaci sítě v Evropě dosáhl zhruba 1900 MW, jak před měsícem uvedl Energy Storage News s odkazem na studii firmy LCP Delta. Přibylo celkem 170 velkých úložišť, nejvíc podle výkonu vyrostlo v Británii (833 MW), Irsku (328 MW), Německu (236 MW) a Francii (224 MW).
LCP Delta odhaduje, že se letos v Evropě postaví velká úložiště o výkonu 3700 MW, tedy dvojnásobek loňského výsledku. Nejvyšší výkon přibude v Británii (1512 MW), Itálii (853 MW), z menších zemí jsou to Irsko a Litva (zhruba po 200 MW). Vedle nich v grafu téměř zaniká Česká republika s očekávaným přírůstkem výkonu velkých „síťových“ baterií v rozsahu 19 megawattů.
Zájem investorům nechybí
Značný podíl na letošním výsledku bude mít skupina SUAS Group, která v lednu oznámila dokončení zatím největšího bateriového úložiště energie na českém území. Zařízení s kapacitou 7,45 MWh vyrostlo u Královského Poříčí poblíž Sokolova. Spoluinvestorem je slovenský Energetický investiční fond (EIF).
Hlavním cílem nového bateriového úložiště je udržování stability elektrické sítě a poskytování podpůrných služeb provozovateli přenosové soustavy ČEPS. Majitelé jej budou využívat také k obchodování na vnitrodenním trhu s elektřinou. Úložiště vzniklo velmi rychle – celý proces od výběrového řízení přes dodávku až po připojení k síti trval sedm měsíců.
Baterii na Sokolovsku překoná energetická skupina Decci, která staví bateriové úložiště s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 megawatthodin. Energetický zdroj Energy nest, který zahrnuje také plynové turbíny s rychlým startem o výkonu 30 MW, bude umístěn v katastru obce Vraňany na Mělnicku. Zaměří se taktéž na poskytování služeb systémové rovnováhy pro ČEPS. Investor počítá se spuštěním v květnu 2024.
Zdroj: ekonomickydenik.cz