Boj o uhlí jsme prohráli,“uvedl Tomáš Drápela, předseda Teplárenského sdružení, na úvod letošní konference Dny teplárenství a energetiky.

Transformaci teplárenství považuji za energetickou prioritu číslo jedna, protože se jedná o otázku týkající se nejbližších měsíců nebo nejbližších let,“ navázal na něj Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu. Je zřejmé, proč musí dojít k urychlení této transformace. „Nemá smysl si malovat krásné obrázky o tom, že vývoj ceny emisních povolenek se otočí. To se nestane a my můžeme vzdorovat ledasčemu, ale cenám povolenek ne. Proto jeočividné, že musíme změnit zdroj,“ uvedl Havlíček a dodal, že se „dostáváme do finále“.

Ačkoliv se podařilo prodloužit podporu do roku 2021, což je pro teplárenství dobrou zprávou, je potřeba myslet na to, co bude po tomto roce. „Nejsme v situaci, kdy máme čas. Musíme se rozhodnout velmi rychle. Proto je důležité znát podmínky a mít vytvořen business plán,“ zdůraznil ministr. Dostatek zdrojů pro tento krok dle ministra Česká republika má. „Kdy jindy si sáhnout na evropské zdroje, než teď. Šancí na změnu je přechod na plyn, biomasu nebo energetické využívání odpadů,“ podotknul Havlíček.

Zdůraznil také, že česká vláda nehodlá utlumovat podporu centrálnímu zásobování teplem (CZT). „CZT je v Česku na velmi dobré úrovni a podle mě má svoji budoucnost,“ uvedl Havlíček a dodal: „Jsou i jiné země, které jsou nám dávány za příklad, např. Skandinávie, a které dálkové zásobování energií využívají rovněž a v značné míře se to jeví jako ekologičtější varianta. Uvedl, že Česko musí udržet CZT a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Na podporu teplárenství je přichystáno kolem 100 miliard Kč do roku 2030 z fondu podpory, kterou chce ministerstvo proplácet již v příštím roce. Připraveny jsou i prostředky z modernizačního fondu. „Nemusí být obava, že bychom nezvládli teplárenství podporovat. Zdrojů bude dostatek,“ ujistil přítomné ministr.

Náměstek na MPO, René Neděla, ubezpečil plénum, že podpora pro teplárenství do roku 2021 je stále na pořadu dne. „I v příštím roce bude možné realizovat menší projekty do 1 MW,“ vysvětlil Neděla. Zákon o podporovaných zdrojích energie má dle něj solidní základ pro to, aby se strategie pro teplárenství „neobjevila jen na papíře, ale skutečně se zrealizovala“. Počítá se se třemi oblastmi: udržovací podporou, podporou určenou na modernizaci zařízení a podporou pro nové zdroje. „Novinkou je, že do zákona vkládáme i garanci. KVET dnes v zákoně garanci nemá a my chceme, aby ji mělo jako ostatní OZE.“

Předpokládáme, že teplárenství má tři možnosti, jak by se mohlo restruktualizovat,“ řekl Neděla. Ve hře je zemní plyn, jenž je brán jako přechodný zdroj, než dojde k přechodu na OZE. Dále biomasa, která není čistě jen pozitivní zdroj. „Je ale nutné vzít do úvahy, že teplárenství musí zvyšovat podíl tepla vyrobeného z OZE,“ vysvětlil náměstek. A třetí oblastí je energetické využívání odpadů. „Bude klíčové pro to, aby mohlo dojít k transformaci,“ dodal Neděla.

Nakonec náměstek Neděla vysvětlil, proč ministerstvo přišlo s uvedenými kroky. „České teplárenství je nastaveno primárně na hnědé uhlí. Trh s emisními povolenkami se zvedá, což teplárenství limituje. Není žádoucím směrem, aby se teplárenství rozbilo a došlo k tomu, že se emise přesunou do systému NON EU ETS,“ ukončil svou řeč.

Jak již bylo řečeno, boj s uhlím jsme prohráli,“ převzal slovo Karel Havlíček a pokračoval: „Naše strategie pro teplárenství není ústupkem těm, kteří smýšlejí zeleně. Je to racionální úvaha založená na ekonomice. Je to vyjádření toho, co si můžeme reálně dovolit. Můžeme sice vyjednávat, ale nemůžeme se dostat pod absolutní tlak. Ani náš včerejší plán přechodu na nové zdroje nebyl přijat s nadšením těchto skupin. Biomasa ani plyn nejsou bezemisní zdroje, ale musíme se smířit, že po generaci tu plyn bude a posléze se bude přecházet na jiné zdroje.

Zároveň zdůraznil, že v tuto chvíli je nutné začít. „Nechceme čekat na dobu, kdy už bude pozdě,“ zakončil Karel Havlíček.

 

Zdroj: www.prumyslovaekologie.cz