Mezinárodní průzkum Connected Packaging 2025 letos ukázal, že dodavatelé i uživatelé považují propojené obaly za stále důležitější prvek pomáhající dalšímu rozvoji celého obalového průmyslu (celkem jde o 88,8 % respondentů oproti loňským 80,4 %). Zájem o tzv. serializované QR kódy, tedy takové, které jsou jedinečné pro každý produkt, projevuje celkem 66,1 % respondentů. Výsledky průzkumu oznámil ve středu organizátor, kterým je londýnská agentura Appetite Creative.

Více než dvě třetiny (66,7 %) respondentů uvedly, že propojené obaly díky možnostem personalizace podporují loajalitu zákazníků ke značce, a 59,1 % účastníků průzkumu zmínilo, že usnadňují přímou komunikaci se zákazníky. Pro samotnou realizaci propojeného obalu jsou podle průzkumu nejčastěji využívány QR kódy v kombinaci s technologií NFC (tento způsob upřednostňuje 42,4 % respondentů), následuje samostatné používání QR kódů (32,1 %) a NFC tagů (22,1 %). Celkem 66,1 % respondentů projevuje zájem o zmiňované serializované QR kódy (v roce 2024 to bylo 64,6 %).

Nejvíce se propojené obaly prosazují v segmentu FMCG

Propojené obaly mění způsob, jakým firmy a značky komunikují se svými klienty. Díky využívání QR kódů přímo na obalech se výrobky stávají lépe dohledatelnými, personalizovanými a interaktivními. Zároveň poskytují další možnosti, jak snižovat množství odpadu a podporovat principy udržitelnosti. Umožňují přístup prakticky ke všem digitálním informačním zdrojům, jako jsou webové stránky, videa, audio soubory, rozšířená realita či virtuální realita.

Nejvíce se propojené obaly prosazují v oblasti rychloobrátkového zboží (podle 36,9 % účastníků průzkumu) a marketingu/reklamy (36 %), následuje maloobchod (21,8 %), automobilový průmysl (15,9 %) a oblast pohostinství (14,5 %). Skepse v odvětví se snížila a pouze 13,4 % respondentů považuje propojené obaly za přechodnou módu, což představuje meziroční pokles skeptických vyjádření o 9,8 %.

Vývoj investic do digitálního marketingu

Trendy v investicích do digitálního marketingu kolísají: 75,5 % společností plánuje v roce 2025 zvýšit své výdaje na digitální marketing, což je výrazný posun oproti 96 % v roce 2024, 88 % v roce 2023 a 59 % v roce 2022. Podle organizátorů průzkumu tyto meziroční výkyvy dokládají, že formy optimalizují své investiční strategie.

Celkem 59 % účastníků průzkumu do svých kampaní začlenilo herní prvky, což představuje 15% nárůst oproti předchozímu roku. Dotazovaní marketéři využívají gamifikaci k propagaci produktů nebo služeb (47,2 %), ke shromažďování informací o spotřebitelích (18,1 %) a k budování značky (17,7 %). Jako nejúčinnější metody zapojení se ukázaly tradiční hry, kvízy a rozšířená realita (AR).

Míra uplatnění: Udržitelnost je nyní na druhém místě

Hlavním motorem pro zavádění propojených obalů je na prvním místě udržení věrnosti spotřebitelů a realizace propagačních akcí (57,2 %), následované iniciativami v oblasti udržitelnosti a recyklace (51,9 %). Optimalizace dodavatelského řetězce hraje roli pro  39,8 % zúčastněných, což dokládá postupnou proměnu propojených obalů z čistě marketingového nástroje na strategickou technologii.

V současnosti využívá propojené obaly 72,6 % společností, jejichž zástupci se rozhodli průzkumu zúčastnit, což představuje meziroční pokles o 9, 4 %.  „Jsme svědky toho, že trh s propojenými obaly zraje a společnosti zaujímají strategičtější a sofistikovanější přístup k jejich implementaci. I když dochází k úpravám výše investic, zvýšená míra využívání více technologických řešení spolu s rostoucím důrazem na loajalitu spotřebitelů a udržitelnost naznačuje, že se propojené obaly vyvíjejí z čistě marketingového nástroje v komplexní obchodní řešení,“ komentuje výsledky průzkumu Jenny Stanleyová, spoluzakladatelka a generální ředitelka agentury Appetite Creative.

Průzkumu se prostřednictvím on-line formuláře zveřejněného na našich stránkách mohli zúčastnit i zájemci z řad dodavatelů a uživatelů obalových řešení v Česku a na Slovensku.

Zdroj: www.svetbaleni.cz