Náklady na elektřinu pro podniky zůstávají i po energetické krizi vysoké a není důvod, aby v příštích letech klesaly. Investice do snižování nákladů na energie proto dávají větší smysl než kdy jindy. Klíčové je však kombinovat fotovoltaiku s bateriovým úložištěm tak, aby podnik mohl co nejvíce vyrobené elektřiny „spotřebovat“ ve vlastním provozu. V takovém případě firmy ušetří na poplatcích za distribuci a zároveň se vyhnou hrozbě přetoků vyrobené elektřiny do sítě, kde hrozí riziko záporných cen elektřiny při prodeji na burze.
Pět důvodů, proč se vyplatí chytře investovat do akumulace energie
Pokud má společnost investovat, logicky očekává slušnou návratnost a následný zisk z investice. Právě to investice do chytrého bateriového úložiště přináší nejen zisk, ale i bonus v podobě snížení emisí CO2.
1. Krátká doba návratnosti investice
Investice do fotovoltaiky s konvenčním úložištěm se nevyplatí, protože návratnost se nebezpečně blíží životnosti baterií. Návratnost je zásadně rychlejší u fotovoltaických panelů s inteligentním bateriovým úložištěm, které v kombinaci se systémem řízení spotřeby energie (EMS) může pomoci elektrické síti. Klíčovým faktorem pro maximální efektivitu a rychlou návratnost je však správné nadimenzování úložného systému podle skutečné spotřeby firmy.“
Akumulace energie s tímto softwarem zmírňuje odchylky soustavy, za což jsou dodavatelé elektřiny finančně odměňováni, a tuto odměnu získává díky FUERGY společnost s chytrým systémem řízení bateriového úložiště. Výsledkem je doba návratnosti investice cca 4 roky. Přitom kvalitní lithium-železo-fosfátové baterie (LFP) mají životnost přibližně 15 let a fotovoltaické panely vydrží až 25 let, což zajišťuje dlouhodobou efektivitu investice.“
2.Společnosti se stávají aktivními účastníky trhu
Souběžně s růstem obnovitelných zdrojů energie roste zájem o aktivní účast spotřebitelů na obchodování s elektřinou. Díky chytrému řízení bateriových úložišť od FUERGY se firmy stávají aktivními účastníky trhu s energií, a proto získávají další pasivní příjem.
3.Bateriové úložiště není jen trend, ale standard
Flexibilita a řízení energie jsou pro každou společnost stále důležitější, protože stabilní zdroje energie postupně nahrazují nestabilní obnovitelné zdroje energie (solární a větrnou energii). Podniky, které se na tento trend připraví s předstihem, mohou očekávat nejen úspory, ale i nové příležitosti k zisku.
4.Levné baterie vydělávají mnohem méně
Ne všechna bateriová úložiště mohou zajistit flexibilitu. Typickým příkladem jsou levnější systémy s méně kvalitními bateriovými články, které mohou vydělávat pouze konvenčními metodami (cenová arbitráž, přesun spotřeby v čase).
Takové úložiště často není škálovatelné na inteligentní verzi. Finanční efekt z poskytovaných služeb je mnohem menší, než je tomu u chytrých bateriových systémů, které nabízejí možnost vydělávat na flexibilitě či poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR).
5. Zisk kolem 2000 eur měsíčně
Podniky mohou mít z inteligentního skladování energie větší prospěch než domácnosti, a to kvůli vyšší spotřebě (a tedy většímu potenciálu úspor). Pokud je bateriovéúložiště správně navrženo, může 1 kWh instalované kapacity baterie generovat měsíční příjem kolem 20 eur.
S bateriovým systémem o kapacitě 100 kWh pak může podnik měsíčně generovat zisk cca 2000 eur.
Další výhody pro firmy
„Chytré bateriové úložiště snižuje firmám náklady za energii a generuje další příjmy ze stabilizace energetické sítě. A protože se tím nahrazují fosilních zdroje, firmy pomocí investice do bateriového úložiště snižují uhlíkovou stopu a zlepšují si profil ESG,“ říká Vladimír Miškovský, obchodní ředitel společnosti FUERGY.
Pro investory je proto finančně výhodnějším řešením vybrat si hned na začátku komplexní řešení od jednoho dodavatele. Společnost FUERGY je jedinou společností poskytující komplexní služby v oblasti energetických technologií na Slovensku, která zajišťuje celý proces od energetické analýzy přes nastavení a instalaci úložiště až po servis a údržbu.
„S naším inteligentním bateriovým úložištěm brAIn mohou firmy automaticky řídit svou spotřebu energie na základě dat v reálném čase, včetně předpovědi výroby energie a aktuálních vzorců spotřeby, stavu sítě a předpovědi počasí. Tento optimalizační proces vede nejen k finančním úsporám, ale také generuje další příjmy tím, že přispívá ke stabilitě sítě. Je to výhodné řešení pro firmy, které tak optimalizuje svůj byznys model,“ uzavírá Vladimír Miškovský ze společnosti FUERGY.
Zdroj: www.solarninovinky.cz