Jen několik hodin poté, co nový prezident USA Joe Biden složil přísahu, nařídil návrat Spojených států k Pařížské dohodě z roku 2015. Přijal také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je přezkum pravidel v oblasti klimatu a životního prostředí.
USA opustily Pařížskou dohodu z iniciativy předchozího prezidenta Donalda Trumpa, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Opětovné připojení ke klimatické dohodě vysílá silný signál, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat v boji proti změně klimatu a znovu v tomto úsilí získat vůdčí roli. Oficiálně se znovu připojí k Pařížské dohodě 30 dnů poté, co Washington předá informaci o tomto záměru orgánům Rámcové úmluvy OSN.
Pařížská dohoda vyžaduje stanovení národních příspěvků pro snižování emisí skleníkových plynů (INDC) a jejich aktualizaci každých pět let. Očekává se, že Spojené státy předloží ambiciózní závazky INDC, během klimatické konference OSN v Glasgow (COP 26), která je plánovaná na začátek listopadu. Do té doby bude mít Bidenova administrativa čas na konzultace zúčastněných stran (včetně Kongresu, guvernérů, společností či odborových svazů) a zajištění široké a dlouhodobé politické podpory. USA patří spolu s Čínou mezi největší znečišťovatele ovzduší.
Návrat k Pařížské dohodě a boj s klimatickými změnami patřily mezi stěžejní předvolební sliby nového prezidenta. Přechod na bezuhlíkatou elektřinu Biden plánuje uskutečnit do roku 2035. Bezprostředně po inauguraci pozastavil prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické oblasti a stáhl povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL. Zároveň zavedl nové požadavky pro federální úřady, které budou muset posoudit dopad jednotlivých rozhodnutí na klimatické změny.
Změna amerického postoje ke klimatickoenergetické politice se bezesporu projeví v přístupu EU v této oblasti. Jak např. uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, EU je připravena prohloubit partnerství v oblasti obchodování s emisemi (ETS) a stanovení cen uhlíku. Zároveň je Unie připravena na spolupráci v oblasti rozvoje zelených technologií.
Více o volebním programu Bidena se dočtete v listopadovém bulletinu Energetika v EU.