Jedním z důsledků energetické krize byl strmý nárůst zájmu o obnovitelné zdroje. Do konce května společnost ČEZ Prodej nainstalovala o 50 procent fotovoltaik na střechy domácností více než za stejné období v loňském roce.V roce 2021 ČEZ Prodej nainstaloval 1 514 střešních fotovoltaik, což bylo téměř dvaapůlkrát tolik než v předchozím roce. V roce 2022 pak počet vystoupil 4 102 instalovaných fotovoltaik. Zájem o fotovoltaiku však stále trvá.

V roce 2021 ČEZ Prodej nainstaloval 1 514 střešních fotovoltaik, což bylo téměř dvaapůlkrát tolik než v předchozím roce. V roce 2022 pak počet vystoupil 4 102 instalovaných fotovoltaik. Zájem o fotovoltaiku však stále trvá.

„Výrazně zvýšená poptávka přitáhla i řadu neseriózních společností. Jsou to desítky až stovky firem, které během minulého roku se rozhodly na trh fotovoltaik vstoupit,“ řekl na tiskové konferenci Kadlec.

Upozornil, že tyto společnosti vybíraly velké zálohy, v některých případech při podpisu smlouvy šlo i o 80 procent celkové částky. „Klienti dneska k zálohám nemají přístup a jediné, co jim zbývá, se o peníze soudit,“ řekl Kadlec.

Mezi další nekalé praktiky a problémy patřila i nabídková cena, která neobsahovala všechny náklady. Firmy také uzavíraly smlouvy bez zajištění materiálů a pracovníků. Kadlec poukázal také na mnohé neodborné instalace.

Zákazníci jsou opatrnější

Zákazníci ale podle něj začínají být opatrnější a dávají si na některé věci, například placení vysokých záloh předem, pozor. „Chceme jim vyjít vstříc a při podpisu smlouvy budeme vyžadovat pouze 10procentní platby. Rádi bychom pomohli narušenou důvěru lidí ve fotovoltaiku obnovit,“ uvedl.

ČEZ Prodej v současné době podle Kadlece zrychluje proces instalací, ve většině případů ji nyní zvládne do čtyř měsíců. Ke zrychlení podle něh pomáhá digitalizace přípravy projektů. ČEZ dále ve spolupráci s OIG Power rozšířil nabídku bateriových řešení o nový typ baterie.

Zrychlit instalace chce také společnost E.ON. Ta přiznala, že v souvislosti s velkým zájmem začala v předchozích měsících nabírat prodlevy v realizaci části zakázek. I kvůli tomu firma na více než čtyři měsíce zastavila příjem nových poptávek. Společnost během této doby podle vedoucího zákaznických řešení společnosti Ondřeje Hájka posílila kapacitu zaměstnanců i instalačních partnerů a zároveň přešla na nový systém. Nyní E.ON instaluje kolem 110 solárních zařízení týdně, celý proces nyní podle firmy trvá do šesti měsíců.

Loni bylo v Česku zprovozněno 33 760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný také u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60 000.

Zdroj: www.idnes.cz